Skuteczne notatki - jak je robić?
Edukacja

Skuteczne notatki - jak je robić?

Robienie skutecznych notatek może być bardzo pomocne w organizacji informacji i późniejszym przypominaniu sobie istotnych treści. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w tworzeniu skutecznych notatek:

Jak robić akuteczne notatki:

 1. Przygotowanie - przygotuj się przed rozpoczęciem notowania. Upewnij się, że masz odpowiednie wszystko, co ci potrzebne. Jak lubisz robić tradycyjne notatki weź ze sobą kolorowe długopisy i zapas kartek czy notatnik Jak wolisz elektroniczne – weź ze sobą komputer.
 2. Skup się na kluczowych punktach i istotnych informacjach. Nie streszczaj dosłownie każdego zdania – zamiast tego staraj się wyodrębnić główne myśli.
 3. Organizuj swoje notatki w sposób logiczny. Możesz używać nagłówków, numeracji lub punktów, aby wydzielić różne sekcje lub tematy. Możesz także tworzyć mapy myśli.
 4. Podstaw na najważniejsze informacje - podczas słuchania lub czytania, staraj się identyfikować kluczowe informacje. Zwracaj uwagę na powtarzające się treści, definicje, przykłady i argumenty. Kluczowe słowa czy tezy podkreślaj lub zaznaczaj kolorem.
 5. Stosuj krótkie zdania i wyraźne słowa – w ten sposób będziesz notować i skupisz się na najistotniejszych aspektach. Unikaj zbędnych szczegółów i zdań złożonych, które mogą utrudnić zrozumienie notatek w przyszłości.
 6. Stosuj własne skróty lub symbole – nie tylko pomogą Ci szybko zanotować często powtarzające się terminy lub koncepcje, ale wskażą co trzeba dopisać lub uzupełnić potem z innych źródeł.
 7. Dodawaj własne uwagi i przemyślenia do notatek. Tworząc powiązania między nowymi informacjami a swoją wiedzą, lepiej je przyswoisz oraz notatki będą bardziej bogate.

Skuteczne notatki – wypracuj własną metodę

Chcesz robić skuteczne notatki – wypracuj własną metodę na notowanie. Możesz wykorzystywać różne techniki notowania, takie jak mind mapping (tworzenie map myśli), skracanie wypowiedzi do akronimów lub tworzenie tabel czy punkotwania.

Możesz ćwiczyć metody np. zastanów się jak robić notatki z książek, które znasz lub posłuchaj webinarium na interesujący cię temat i stwórz notatki. Jedna i druga opcja jest dobra. Notatki z książek pomogą lepiej wyłapywać informacje z tekstu, a te z webinarium ze słuchu.

Jeśli preferujesz notatki elektroniczne, możesz używać programów do tworzenia notatek, aplikacji do zarządzania zadaniami lub edytorów tekstu.

Przede wszystkim nie bój się eksperymentować z różnymi metodami i dostosowywać je do swojego stylu i potrzeb. Notatki z książek, ze szkoleń czy wykładów są świetną podstawą do dalszej nauki.

Skuteczne notatki - jak je robić?

Skuteczne notatki w wersji elektronicznej – przykłady programów

Oczywiście, istnieje wiele programów i narzędzi do robienia skutecznych notatek. Oto kilka popularnych programów do tworzenia notatek:

 • Evernote - jeden z najbardziej znanych programów do tworzenia i organizowania notatek. Pozwala na tworzenie notatek tekstowych, dźwiękowych, graficznych, a także umożliwia synchronizację między różnymi urządzeniami. Dostępny w wersji bezpłatnej, jak i w ramach abonamentu.
 • Microsoft OneNote – to część pakietu Microsoft Office, umożliwia tworzenie notatek w postaci notatników, sekcji i stron. Integruje się również z innymi narzędziami Office. Jest dostępny w ramach pakietu jednorazowego Office lub abonamentu,
 • Notion – bardziej zaawansowane narzędzie, które pozwala tworzyć różnego rodzaju treści, takie jak notatki, bazy danych, strony wiki i wiele innych. Dostępny w wersji darmowej, jak i płatnej.
 • Simplenote - jak sama nazwa wskazuje, to proste narzędzie do tworzenia notatek tekstowych. Jest dostępne na różne platformy i umożliwia synchronizację między nimi.
 • Zoho Notebook - to narzędzie, które pozwala tworzyć notatki jako albumy ze zdjęciami, dodawać multimedia i tworzyć własne kolekcje. Idealne dla artystów i osób zapisujących wizualne inspiracje.
 • Joplin - program do notatek dostępny w systemie openc source. Umożliwia tworzenie i organizowanie notatek w formie plików tekstowych, a także obsługuje szyfrowanie. Dzięki swojej dostępności istnieje możliwość zaprogramowania go pod własne potrzeby.
 • Trello - przede wszystkim narzędziem do zarządzania zadaniami, można go wykorzystać do organizowania notatek w postaci kart na tablicach. Natomiast jest idealna opcją dla tych, co chcą planować i mieć notatki w jednym miejscu.

Pamiętaj, że wybór programu do tworzenia notatek zależy od Twoich indywidualnych preferencji, potrzeb i platformy, którą używasz. Każde z tych narzędzi ma swoje unikalne cechy i funkcje, więc warto wypróbować kilka z nich, aby znaleźć to, które najlepiej pasuje do Twojego stylu pracy.

Podsumowanie

Wiesz już jak robić skuteczne notatki, lecz pamiętaj, że skuteczność notatek zależy od Twoich osobistych preferencji i stylu uczenia się. Eksperymentuj, aby znaleźć najlepszy sposób, który pomoże Ci efektywnie organizować i przyswajać informacje.

 

Zobacz więcej podobnych postów