Dobre notatki - jak je zrobić?
Edukacja

Dobre notatki - jak je zrobić?

Przygotowanie dobrych notatek z lekcji, wykładów czy z książek wydaje się wielu zadaniem bardzo trudnym, wymagających jakiś specjalnych zdolności. Dobre notatki można zrobić jednak bardzo prosto, wystarczy zapamiętać kilka prostych trików.

Jak robić dobre notatki

Robienie dobrych notatek jest możliwe zarówno na komputerze jak i w sposób tradycyjny czyli odręcznie. To, która opcja jest najlepsza zależy od indywidualnych upodobań. Są tacy co wolą notować na laptopie oraz tacy, którzy bez ręcznego zapisywania nie wyobrażają sobie notowania.

Niezależnie od sposobów, w notowaniu obowiązuje zawsze jedna podstawowa zasada: nie zapisuje się całych myśli czy zdań, a jedynie to co jest najważniejsze. Nie trzeba też tworzyć pełnych rozbudowanych zdań, gdyż notowanie skrótowe jest jak najbardziej wskazane.

W notowaniu ważne jest też odpowiednie opisanie notatek, czyli kiedy zostały zapisane, na podstawie czego – książki, wykładu, lekcji a może dotyczą filmy czy czasopisma naukowego. Warto również dodać datę kiedy zostały wykonane i ponumerować strony, gdy są tworzone na luźnych kartkach i jest tego więcej.

Dobre notatki - jak je zrobić?

W przypadku uczenia się notatek nie bez znaczenia pozostaje stosowanie kolorowych długopisów i zakreślaczy, a w formie cyfrowej kolorowanie tekstu. Takie wielobarwne treści lepiej się zapamiętuje i łatwiej jest się zorientować, co w tych notatkach jest najistotniejsze.

Dobre notatki to nie tylko zapisane stronice, ale także wszelkiego rodzaju formy graficzne w postaci map myśli. Idealnie sprawdzają się do ilustrowania złożonych zagadnień, procesów czy ciągów przyczynowo - skutkowych i zdarzeń historycznych. Dzięki nim można oznaczać wszystkie możliwe połączenia, dodawać adnotacje i wyróżniać to, co stanowi sedno problemu oraz to, co jest mniej ważne w danym temacie.

Dobre notatki zawsze też będą uporządkowane – chaos nie sprzyja ani ich tworzeniu ani późniejszemu korzystaniu z nich. Z racji tego warto je starannie opisywać i segregować. Sprzyja to późniejszemu wracania do nich oraz nauce.

Zobacz więcej podobnych postów