Notatki z książek – jak dobrze je zrobić?
Edukacja

Notatki z książek – jak dobrze je zrobić?

Robienie notatek jest istotnym elementem uczenia się zarówno w szkole jak i na studiach czy w dalszym samodzielnym dokształcaniu się i pracy zawodowej. Są różne metody notowania, więc jak przygotować dobre notatki z treści książki?

Jak robić notatki z książek?

  • Określ cel notatek
  • Wykorzystaj kolory w notatkach
  • Zwracaj uwagi na powiązania
  • Notuj źródła informacji
  • Numeruj kartki

Określ cel robienia notatek z książek

Robienie notatek z książek ma pomagać w zapamiętywaniu istotnych informacji. Z tego względu należy zastanowić się, które informacje zawarte na kartkach będą najważniejsze. To zaś zależy od tego, co konkretnie jest nam potrzebne z danej książki. Wygląd bohaterów? Ich charakter? Strategie komunikacji? Definicje pojęć? Powiązania miedzy pojęciami?

Wykorzystaj kolory w robieniu notatek z książek

Gdy już wiemy, co chcemy osiągnąć warto przygotować sobie kolorowe długopisy czy mazaki, aby móc lepiej dzielić i oznaczać notatki. W przypadku, gdy potrzebujemy definicji warto zanotować je tak, aby były jak najbardziej zrozumiałe dla nas. Przepisanie słowo w słowo wraz ze skomplikowaną nomenklaturą może okazać się całkowicie bezsensowne – nie wiele zrozumiemy i zapamiętamy.

Definicje i ważne informacje zakreślaj lub zapisuj kolorami – lepiej zapamiętasz informacje i łatwiej odnajdziesz je między innymi. Kolory pomogą również rozróżnić ważność zapisanych informacji oraz pomogą stworzyć powiązania między tym co najbardziej istotne a tym co mniej.

Robiąc notatki z książek wskazuj na powiązania

Poszukując informacji, przede wszystkim, nie zapomnij o powiązaniach między dziedzinami oraz pojęciami. I jak już zostało wspomniano - tu warto postawić na kolorowe grafy i strzałki z krótkimi adnotacjami. W ten sposób graficznie stworzymy mapę, która łatwiej będzie przyswoić niż ciąg zdań. To da także doskonałe pole do dalszej rozbudowy powiązań takich skutecznych notatek o kolejne definicje czy możliwość pokazani jeszcze innych połączeń.

Tworzenie połączeń w notatkach z książek pomoże lepiej je zapamiętać, a później, przy powrocie do notatek, ułatwi odszukanie najważniejszych informacji.

Notatki z książek – jak dobrze je zrobić? 

Robiąc notatki z książek zapisz źródła

Przy notowaniu, czy to z jednej, czy z wielu książek, warto również zapisać sobie tytuł, autora a także zakres stron z których czerpaliśmy informacje. Takie przypisy kojarzą się z pracami naukowymi i systemem akademickim, ale mają wiele zalet. Taka drobna adnotacja pozwoli szybko odnaleźć źródło, gdy zapomnimy o jakiś szczegółach czy będzie potrzeba powrotu do danego tematu za jakiś.

Źródła w notatkach z książek będą też bardzo przydatne, gdy ktoś będzie chciał zweryfikować twoją wiedzę lub gdy będziesz się dzielić notatkami. Wówczas łatwo skazać skąd dane informacje zostały zaczerpnięte, a pytający będzie sam mógł je sprawdzić i zweryfikować czy też poszerzyć swoje informacje w danym zakresie.

Numerowanie stron w trakcie robienia notatek z książek jest ważne

Jeżeli zaś notujesz na luźnych kartkach bo nie lubisz zeszytów koniecznie je ponumeruj aby nie zgubić ciągu myślowego czy nie pomylić kolejności. W przypadku rozbudowanych tematów i obszernych notatek z książek jest ona szczególnie istotna.

Numerowanie stron sprawdzi się także wtedy, gdy jakieś strony z zeszytu zostaną przypadkiem wyrwane. Dzięki numeracji łatwo da się sprawdzić, czy notatki z książek są kompletne i czy stron brakowało od początku czy zniknęły później.

Podsumowanie

Wiesz już, jak robić notatki z książek tak by było przydatne i czytelne, a także jak ważne jest zanotowanie skąd czerpało się te informacje. Możesz więc teraz zaopatrzyć się w zeszyty, kartki i kolorowe długopisy i tworzyć dobre, użyteczne notatki.

Zobacz więcej podobnych postów