Jak robić notatki z historii na lekcjach i wykładach?
Edukacja

Jak robić notatki z historii na lekcjach i wykładach?

Nauka historii opiera się głównie na zapamiętywaniu dat, konkretnych wydarzeń na przestrzeni wieków. To przedmiot typowo humanistyczny, nie każdemu przyswajanie tej wiedzy przychodzi łatwo. Kluczem do efektywnej nauki historii jest tworzenie możliwie najlepszej jakości notatek. Dużo w tej kwestii zależy od nauczyciela i formy przekazywania wiedzy przez niego.

Jak robić notatki z historii na lekcjach i wykładach?

W historii Polski i świata jest mnóstwo ważnych dat, które trzeba zapamiętać. Wiele osób stosuje zasadę skojarzeń, inni uczniowie są wzrokowcami, co również ułatwia im przyswajanie wiedzy. Podczas zajęć z historii pojawia się wiele zagadnień, które powinno się notować, gdyż w ten sposób poprawia się pamięć. Tempo prowadzenia lekcji nie może być zbyt wolne, dlatego podczas sporządzania notatek warto zapisywać krótkie zdania, hasła, skróty, najlepiej z podziałem na poszczególne punkty. Najważniejsze elementy powinno się podkreślać lub zaznaczać innym kolorem, na przykład daty, czy nazwiska. Przydatne okazują się zakreślacze w neonowych barwach, zachęcają do zwrócenia większej uwagi na wybrane podpunkty.

Jak robić notatki z historii na lekcjach i wykładach?

Jakich błędów nie popełniać podczas tworzenia notatek z historii?

Jednym z często popełnianych błędów jest zapisywanie tego, co jest już wiadome, zapamiętane. Notatki tworzy się w celu zwrócenia uwagi na nieznane jeszcze kwestie. Są one niezwykle potrzebne podczas powtarzania materiału do klasówek, egzaminów. Każda notatka powinna być czytelna i zrozumiała, ponieważ tylko wtedy spełnia niezbędne funkcje. Wiele wskazuje na to, że późniejsze przepisywanie notatek "na czysto" sprawia, że znacznie lepiej i szybciej zapamiętuje się ich zawartość. Oczywiście najlepszy efekt przynoszą notatki robione samodzielnie, pożyczanie ich od innych nie jest dobrym pomysłem. Każdy ma swój sposób na dobre notowanie, nie musi on być zrozumiały dla osób trzecich. Notatki z historii wymagają skupienia i posiadania umiejętności skupiania się wyłącznie na najważniejszych punktach. Co do zasady ma to być skrót wykładu, lekcji.

Zobacz więcej podobnych postów